ISOPROPYL METHACRYLATE CAS#: 4655-34-9; 凯望编码 (ChemWhat Code): 455345
Names & Identifiers |
| 英文名 | ISOPROPYL METHACRYLATE |
| 别名 | ISOPROPYL METHACRYLATE;METHACRYLIC ACID ISOPROPYL ESTER;1-methylethyl2-methyl-2-propenoate;2-methyl-2-propenoicaci1-methylethylester;Acrylic acid, 2-methyl-, isopropyl ester;Isopropyl 2-methyl-2-propenoate;Isopropyl 2-methylacrylate;METHACRYLIC ACID ISOPROPYL ESTER (STABILIZED WITH MEHQ) 98+% |
| CAS编号 | 4655-34-9 |
| 分子式 | C7H12O2 |
| 分子量 | 128.17 |
| EINECS | 225-094-2 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 125-126°C |
| Density | 0,885 g/cm3 |
| Refractive Index | 1.4182 (589.3 nm 20℃) |
| Flash Point | 25 °C |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| R Phrase | 10-36/37/38 |
| S Phrase | 16-26-36 |
| RIDADR | 3272 |
| RTECS | OZ5020000 |
| Storage Class | 6.1(b) |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

