ISOPULEGOL, TECH. CAS#: 7786-67-6; 凯望编码 (ChemWhat Code): 73742
Names & Identifiers |
| 英文名 | ISOPULEGOL, TECH. |
| 别名 | isopulegol, mixture of isomers;PARA-MENTH-8-EN-3-OL;2-Isopropenyl-5-methyl-1-cyclohexanol;3-Methyl-6-isopropenylcyclohexanol;2-Isopropenyl-5-methylcyclohexanol;5-methyl-2-(1-methylethenyl)-cyclohexano;5-methyl-2-(1-methylethenyl)-Cyclohexanol;8(9)-p-Menthen-3-ol |
| CAS编号 | 7786-67-6 |
| 分子式 | C10H18O |
| 分子量 | 154.24932 |
| EINECS | 232-102-8 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 90-92°C 12mm |
| Density | 0,91 g/cm3 |
| Refractive Index | 1.4725 |
| Flash Point | 78°C |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| R Phrase | 20/21/22-36/37/38 |
| S Phrase | 26-36/37/39 |
| RTECS | OT0190000 |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 29061900 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

