Isosorbide 5-mononitrate CAS#: 16051-77-7; 凯望编码 (ChemWhat Code): 137458
Names & Identifiers |
| 英文名 | Isosorbide 5-mononitrate |
| 别名 | IMDUR;IS-5-MN;ISOSORBIDE MONONITRATE;ISOSORBIDE 5-MONONITRATE;ISOSORBIDE 5-NITRATE;ELANTAN;ELAN;CORANGIN |
| CAS编号 | 16051-77-7 |
| 分子式 | C6H9NO6 |
| 分子量 | 191.14 |
| EINECS | 240-197-2 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 88-93 °C |
| alpha | 170 º (c=1, EtOH) |
| Refractive Index | 145 ° (C=5, H2O) |
| Storage | -20°C Freezer |
| Water Solubility | soluble |
| Merck | 5225 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| EPA Substance Registry System | D-Glucitol, 1,4:3,6-dianhydro-, 5-nitrate(16051-77-7) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi-F,Xi,F |
| R Phrase | 36/37/38-11 |
| S Phrase | 37/39-16-15 |
| RIDADR | 3251 |
| RTECS | LZ4386500 |
| Storage Class | 1.1A |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

