Itaconic acid CAS#: 97-65-4; 凯望编码 (ChemWhat Code): 1287656
Names & Identifiers |
| 英文名 | Itaconic acid |
| 别名 | methylene-butanedioicaci;methylene-succinicaci;Succinic acid, methylene-;METHYLENESUCCINIC ACID;ITACONIC ACID;3-CARBOXY-3-BUTENOIC ACID;2-PROPENE-1,2-DICARBOXYLIC ACID;PROPYLENEDICARBOXYLIC ACID |
| CAS编号 | 97-65-4 |
| 分子式 | C5H6O4 |
| 分子量 | 130.1 |
| EINECS | 202-599-6 |
| Other Registry Numbers | ; |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 165-168 °C(lit.) |
| Boiling Point | 268°C |
| Density | 1.573 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | 1.4980 (estimate) |
| Flash Point | 268°C |
| Storage | Store below +30°C. |
| Solubulity | 77.49g/l |
| form | Crystalline Powder or Crystals |
| pka | 3.85(at 25℃) |
| Color | White to light beige |
| PH | 2 (10g/l, H2O, 20℃) |
| Water Solubility | Soluble in water, acetone, methanol, hexane and ethanol. Slightly soluble in benzene, chloroform, carbon disulfide and petroleum ether. |
| Sensitive | Hygroscopic |
| Merck | 14,5242 |
| BRN | 1759501 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Butanedioic acid, methylene-(97-65-4) |
| EPA Substance Registry System | Butanedioic acid, methylene-(97-65-4) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 26-36 |
| WGK Germany | 1 |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 29171990 |
| Hazardous Substances Data | 97-65-4(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

