KHELLIN CAS#: 82-02-0; 凯望编码 (ChemWhat Code): 137442
Names & Identifiers |
| 英文名 | KHELLIN |
| 别名 | 2-g)(1)benzopyran-5-one,4,9-dimethoxy-7-methyl-5h-furo(;4,9-dimethoxy-7-methyl-5-oxo-1,8-dioxabenz-(f)indene;ammispasmin;ammivin;ammivisnagen;benecardin;cardio-khellin;chellin |
| CAS编号 | 82-02-0 |
| 分子式 | C14H12O5 |
| 分子量 | 260.24 |
| EINECS | 201-392-8 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 150154°C |
| Boiling Point | 180200°C0.05mm Hg |
| Storage | −20°C |
| form | crystalline |
| Color | light yellow |
| Merck | 14,5309 |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | T |
| R Phrase | 25-38-36/37/38-23/24/25 |
| S Phrase | 36/37/39-45-26 |
| RIDADR | UN 2811 6.1/PG 3 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | LV1050000 |
| Storage Class | 6.1(b) |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

