L-1-Phenylethylamine CAS#: 2627-86-3; 凯望编码 (ChemWhat Code): 43337
Names & Identifiers |
| 英文名 | L-1-Phenylethylamine |
| 别名 | (-)-alpha-Phenethylamine;(S)-alpha-Methylbenzenemethanamine;(s)-benzenemethanamin;L-PHENYLETHYLAMINE;L-(-)-1-PHENYLETHYLAMINE;(-)-L-ALPHA-METHYLBENZYLAMINE;L(-)-ALPHA-METHYLBENZYLAMINE;L-ALPHA-METHYLBENZYLAMINE |
| CAS编号 | 2627-86-3 |
| 分子式 | C8H11N |
| 分子量 | 121.18 |
| EINECS | 220-098-0 |
| Other Registry Numbers | ; |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | -10 °C |
| alpha | -40 º (neat) |
| Boiling Point | 187 °C(lit.) |
| Density | 0.94 g/mL at 25 °C(lit.) |
| vapor pressure | 0.5 mm Hg ( 20 °C) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 175 °F |
| Storage | 2-8°C |
| Solubulity | 42g/l |
| form | Liquid |
| Color | Clear Colorless |
| Water Solubility | slightly soluble |
| Sensitive | Air Sensitive |
| Merck | 14,6026 |
| BRN | 2204907 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Benzenemethanamine, «alpha»-methyl-, (S)-(2627-86-3) |
| EPA Substance Registry System | Benzenemethanamine, .alpha.-methyl-, (.alpha.S)-(2627-86-3) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | C,Xi |
| R Phrase | 21/22-34-35 |
| S Phrase | 26-28-36/37/39-45-28A-27 |
| RIDADR | UN 2922 8/PG 2 |
| WGK Germany | 1 |
| RTECS | DP5775000 |
| F | 3-10-23-34 |
| Hazard Note | Irritant |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 8 |
| Packing Group | III |
| HS Code | 29214980 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

