L-5-Hydroxytryptophan CAS#: 4350-09-8; 凯望编码 (ChemWhat Code): 90929
Names & Identifiers |
| 英文名 | L-5-Hydroxytryptophan |
| 别名 | 5-hydroxy-l-tryptopha;pretonine;C5-HYDROXY-L-TRYPTOPHAN;H-5-HYDROXY-TRP-OH;H-TRP(5-OH)-OH;L-2-AMINO-3-(5-HYDROXYINDOLYL)PROPIONIC ACID;L-5-HYDROXYTRYPTOPHAN HYDRATE;L-5-HYDROXYTRYPTOPHAN |
| CAS编号 | 4350-09-8 |
| 分子式 | C11H12N2O3 |
| 分子量 | 220.22 |
| EINECS | 224-411-1 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 270 °C (dec.)(lit.) |
| alpha | -32.5 º (c=1,H2O on dry basis) |
| Density | 0.902 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 175 °F |
| Storage | 2-8°C |
| Solubulity | H2O: 10 mg/mL |
| form | solid |
| Color | white |
| Water Solubility | Slightly soluble |
| Merck | 14,4847 |
| BRN | 88200 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| EPA Substance Registry System | L-Tryptophan, 5-hydroxy-(4350-09-8) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn,Xi |
| R Phrase | 22-36/37/38-65-20/21/22-20/21 |
| S Phrase | 36-26 |
| RIDADR | UN 2811 6.1/PG 3 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | YN7110000 |
| F | 3-10 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 6.1 |
| Packing Group | III |
| HS Code | 29339990 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

