L-Alanine CAS#: 56-41-7; 凯望编码 (ChemWhat Code): 82605
Names & Identifiers |
| 英文名 | L-Alanine |
| 别名 | (S)-2-Aminopropanoic acid;(s)-2-aminopropanoicacid;(S)-2-Aminopropansαure;(S)-2-Aminopropionsαure;2-Aminopropanoic acid;2-Aminopropanoicacid;2-Ammoniopropanoate;Alanin |
| CAS编号 | 56-41-7 |
| 分子式 | C3H7NO2 |
| 分子量 | 89.09 |
| EINECS | 200-273-8 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 314.5 °C (dec.)(lit.) |
| alpha | 14.5 º (c=10,6N HCl,dry sub.) |
| Density | 1,432 g/cm3 |
| FEMA | 3818 |
| Storage | Store at RT. |
| Solubulity | H2O: 100 mg/mL |
| pka | 2.34(at 25℃) |
| form | powder |
| Color | White to almost white |
| PH | 5.5-6.5 (100g/l, H2O, 20℃) |
| Water Solubility | 166.5 g/L (25 ºC) |
| Merck | 14,204 |
| BRN | 1720248 |
| Stability: | Stable. Incompatible with strong oxidizing agents. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Alanine(56-41-7) |
| EPA Substance Registry System | L-Alanine(56-41-7) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 24/25-36-26 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | AY2990000 |
| F | 10 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | IRRITANT |
| HS Code | 29224995 |
| Hazardous Substances Data | 56-41-7(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

