L(+)-Ascorbic acid CAS#: 50-81-7; 凯望编码 (ChemWhat Code): 136656
Names & Identifiers |
| 英文名 | L(+)-Ascorbic acid |
| 别名 | 3-Keto-L-gulofuranolactone;3-Oxo-L-gulofuranolactone;3-oxo-l-gulofuranolactone(enolform);Adenex;Allercorb;Antiscorbic vitamin;antiscorbicvitamin;Antiscorbutic vitamin |
| CAS编号 | 50-81-7 |
| 分子式 | C6H8O6 |
| 分子量 | 176.12 |
| EINECS | 200-066-2 |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 190-194 °C (dec.) |
| alpha | 20.5 º (c=10,H2O) |
| Density | 1,65 g/cm3 |
| FEMA | 2109 | ASCORBIC ACID |
| Refractive Index | 21 ° (C=10, H2O) |
| Storage | 0-6°C |
| Solubulity | H2O: 50 mg/mL at 20 °C, clear, nearly Colorless |
| form | powder |
| pka | 4.04, 11.7(at 25℃) |
| Color | white to slightly yellow |
| PH | 1.0 – 2.5 (25℃, 176g/L in water) |
| Water Solubility | 333 g/L (20 ºC) |
| Merck | 14,830 |
| BRN | 84272 |
| Stability: | Stable. May be weakly light or air sensitive. Incompatible with oxidizing agents, alkalies, iron, copper. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | L-Ascorbic acid(50-81-7) |
| EPA Substance Registry System | L-Ascorbic acid(50-81-7) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn |
| R Phrase | 20/21/22-36/37/38 |
| S Phrase | 24/25-36-26 |
| RIDADR | UN 1648 3 / PGII |
| WGK Germany | 1 |
| RTECS | CI7650000 |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 29362700 |
| Hazardous Substances Data | 50-81-7(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

