L-Aspartic acid CAS#: 56-84-8; 凯望编码 (ChemWhat Code): 89509
Names & Identifiers |
| 英文名 | L-Aspartic acid |
| 别名 | L-Asp-OH;L-Aspartic Acid, Animal-Free;L-ASPARTIC ACID, BIOXTRA, >=99% (HPL;L-ASPARTIC ACID, REAGENT GRADE, >=98;L-Aspartic acidUSP, 98.5-101.5% (Titration: anhydrous basis);(S)-(+)-Aminosuccinic acid (S)-Aminobutanedioic acid (S)-Aminosuccinic Acid H-Asp-OH L-Asparaginic Acid L(+)-Aspartic acid;L-Aspartic acid, Low metals content;ASP |
| CAS编号 | 56-84-8 |
| 分子式 | C4H7NO4 |
| 分子量 | 133.1 |
| EINECS | 200-291-6 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | >300 °C (dec.)(lit.) |
| alpha | 25 º (c=8, 6N HCl) |
| Density | 1.66 |
| FEMA | 3656 | L-ASPARTIC ACID |
| Storage | Store at RT. |
| Solubulity | H2O: 5 mg/mL |
| form | powder |
| pka | 1.99(at 25℃) |
| Color | White |
| PH | 2.5-3.5 (4g/l, H2O, 20℃) |
| Water Solubility | 5 g/L (25 ºC) |
| Merck | 14,840 |
| BRN | 1723530 |
| Stability: | Stable. Combustible. Incompatible with strong oxidising agents. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Aspartic acid(56-84-8) |
| EPA Substance Registry System | L-Aspartic acid(56-84-8) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi,Xn |
| R Phrase | 36-36/37/38-20/21/22 |
| S Phrase | 26-24/25-22-36 |
| WGK Germany | 2 |
| RTECS | CI9098500 |
| F | 10 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | IRRITANT |
| HS Code | 29224995 |
| Hazardous Substances Data | 56-84-8(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

