L(-)-Carvone CAS#: 6485-40-1; 凯望编码 (ChemWhat Code): 74192
Names & Identifiers |
| 英文名 | L(-)-Carvone |
| 别名 | (L)-(-)-P-MENTHA-6,8-DIEN-2-ONE;L-P-MENTHA-6,8-DIEN-2-ONE;LAEVO-CARVEONE;L(-)-CARVONE;L-CARVONE;L-1-METHYL-4-ISOPROPENYL-6-CYCLOHEXEN-2-ONE;FEMA 2249;(-)-CARVONE |
| CAS编号 | 6485-40-1 |
| 分子式 | C10H14O |
| 分子量 | 150.22 |
| EINECS | 229-352-5 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| alpha | -57 º (neat) |
| Boiling Point | 228-230 °C(lit.) |
| Density | 0.960 g/mL at 20 °C(lit.) |
| vapor Density | 5.2 (vs air) |
| vapor pressure | 0.4 mm Hg ( 20 °C) |
| Refractive Index | n |
| FEMA | 2249 | CARVONE |
| Flash Point | 192 °F |
| Storage | 2-8°C |
| form | Liquid |
| Color | Clear Colorless to pale yellow |
| Water Solubility | PRACTICALLY INSOLUBLE |
| Merck | 1874 |
| BRN | 2206714 |
| InChIKey | ULDHMXUKGWMISQ-SECBINFHSA-N |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Carvone(6485-40-1) |
| EPA Substance Registry System | 2-Cyclohexen-1-one, 2-methyl-5-(1-methylethenyl)-, (5R)-(6485-40-1) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn |
| R Phrase | 22 |
| S Phrase | 36-24/25 |
| WGK Germany | 2 |
| RTECS | OS8650000 |
| F | 8-10-23 |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 29142900 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

