L-Cysteine CAS#: 52-90-4; 凯望编码 (ChemWhat Code): 82457
Names & Identifiers |
| 英文名 | L-Cysteine |
| 别名 | (R)-2-Amino-3-mercaptopropanoic acid;3-mercapto-l-alanin;alpha-amino-beta-mercaptopropionicacid;alpha-Amino-beta-thiolpropionic acid;alpha-amino-beta-thiolpropionicacid;Cystein;half-cysteine;L-Alanine, 3-mercapto- |
| CAS编号 | 52-90-4 |
| 分子式 | C3H7NO2S |
| 分子量 | 121.16 |
| EINECS | 200-158-2 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 220 °C (dec.)(lit.) |
| alpha | 8.75 º (c=12, 2N HCl) |
| Refractive Index | 8.8 ° (C=8, 1mol/L HCl) |
| FEMA | 3263 | L-CYSTEINE |
| Storage | Store at RT. |
| Solubulity | H2O: 25 mg/mL |
| pka | 1.92(at 25℃) |
| form | Solid |
| Color | White |
| PH | 4.5-5.5 (100g/l, H2O, 20℃) |
| Water Solubility | 280 g/L (25 ºC) |
| Sensitive | Air Sensitive |
| Merck | 14,2781 |
| BRN | 1721408 |
| Stability: | Stability Stable, but may be air sensitive. Incompatible with oxidizing agents, bases. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | L-Cysteine(52-90-4) |
| EPA Substance Registry System | L-Cysteine(52-90-4) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn,Xi |
| R Phrase | 22-36/37/38-20/21/22 |
| S Phrase | 36-37/39-26-24/25 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | HA1600000 |
| F | 10-23 |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 29309012 |
| Hazardous Substances Data | 52-90-4(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

