Lactobionic acid CAS#: 96-82-2; 凯望编码 (ChemWhat Code): 1288288
Names & Identifiers |
| 英文名 | Lactobionic acid |
| 别名 | LACTOBIONIC ACID;4-O-BETA-D-GALACTOPYRANOSYL-D-GLUCONIC ACID;4-O-β-D-Galactopyranosyl-D-gluconic acid;LACTOBIONIC ACID FREE ACID;LACTOBIONIC ACID 97%;4-[β-D-Galactosido]-D-gluconic acid;D-Gluconic acid, 4-O-.beta.-D-galactopyranosyl-;Lactobionic Acid (mixture of Acid form and Lactone form) |
| CAS编号 | 96-82-2 |
| 分子式 | C12H22O12 |
| 分子量 | 358.3 |
| EINECS | 202-538-3 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 113-118 °C(lit.) |
| alpha | 22.8 º (c=10, H2O) |
| Boiling Point | 410.75°C (rough estimate) |
| Density | 1.4662 (rough estimate) |
| Refractive Index | 26 ° (C=8.8, H2O) |
| Solubulity | 10 g/100 mL |
| form | Powder |
| Color | White to Off-white |
| Water Solubility | 10 g/100 mL |
| Merck | 5342 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 24/25-36-26 |
| WGK Germany | 1 |
| HS Code | 29400000 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

