Lamotrigine CAS#: 84057-84-1; 凯望编码 (ChemWhat Code): 123126
Names & Identifiers |
| 英文名 | Lamotrigine |
| 别名 | 4-triazine-3,5-diamine,6-(2,3-dichlorophenyl)-2;3,5-DIAMINO-6-(2,3-DICHLOROPHENYL)-1,2,4-TRIAZINE;6-(2,3-DICHLOROPHENYL)-1,2,4-TRIAZINE-3,5-DIAMINE;LTG;BW-430C;LAMICTAL;LAMOTRIGIN;LAMOTRIGINE |
| CAS编号 | 84057-84-1 |
| 分子式 | C9H7Cl2N5 |
| 分子量 | 256.09 |
| EINECS | 281-901-8 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 177-181°C |
| Flash Point | 9℃ |
| Storage | 2-8°C |
| Solubulity | DMSO: 20 mg/mL at 60 °C, soluble |
| pka | 5.7(at 25℃) |
| form | powder |
| Color | white |
| Merck | 14,5353 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | T,Xi,F |
| R Phrase | 25-36/37/38-39/23/24/25-23/24/25-11 |
| S Phrase | 45-36-26-36/37-16 |
| RIDADR | UN 2811 6.1/PG 3 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | XY5850700 |
| Storage Class | 6.1(b) |
| Packing Group | III |
| Hazardous Substances Data | 84057-84-1(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

