LAUROPHENONE CAS#: 1674-38-0; 凯望编码 (ChemWhat Code): 62217
Names & Identifiers |
| 英文名 | LAUROPHENONE |
| 别名 | UNDECYL PHENYL KETONE;1-Dodecanone, 1-phenyl-;1-phenyl-1-dodecanon;1-phenyldodecan-1-one;Laurophenone,99%;Laurophenone (Phenyl-undecylketon);Laurophenone Phenyl Undecyl Ketone;Dodecanophenone 98% |
| CAS编号 | 1674-38-0 |
| 分子式 | C18H28O |
| 分子量 | 260.41 |
| EINECS | 216-818-8 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 44-47 °C |
| Boiling Point | 214-215 °C (16 mmHg) |
| Flash Point | 201-202°C/9mm |
| BRN | 2050785 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| S Phrase | 24/25 |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 29143900 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

