Lecithin CAS#: 8002-43-5; 凯望编码 (ChemWhat Code): 84469
Names & Identifiers |
| 英文名 | Lecithin |
| 别名 | LECITHIN SOYBEAN;LECITHIN (EX SOYBEANS);LECITHIN SOYA BEAN;LECITHIN;LECITHIN, FROM SOYBEAN;SOYBEAN LECITHIN;PHOSPHATIDYLCHOLINE;PC |
| CAS编号 | 8002-43-5 |
| 分子式 | C42H80NO8P |
| 分子量 | 758.06 |
| EINECS | 232-307-2 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Density | d424 1.0305 |
| Flash Point | 57 °C |
| Storage | 2-8°C |
| Solubulity | chloroform: 0.1 g/mL, slightly hazy, slightly yellow to deep orange |
| form | solution |
| Color | Pale Brown to Yellow |
| Water Solubility | NEGLIGIBLE |
| Merck | 14,5429 |
| Stability: | Stable, but light, heat, moisture and air-sensitive. Incompatible with strong oxidizing agents. |
| InChIKey | FWMYJLDHIVCJCT-VSZGHEPYSA-N |
| EPA Substance Registry System | Lecithins(8002-43-5) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | T,Xn,F,N |
| R Phrase | 11-48/20/22-40-38-22-36/37/38-46-45-48/20/21/22-36/38-20/22-63-67-65-62-51/53-48/20 |
| S Phrase | 7-16-24/25-36/37-45-36/37/39-26-53-62-61-22 |
| RIDADR | UN 2810 6.1/PG 2 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | OG7565000 |
| F | 1-8-10 |
| TSCA | Yes |
| Hazardous Substances Data | 8002-43-5(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

