Levonorgestrel CAS#: 797-63-7; 凯望编码 (ChemWhat Code): 52628
Names & Identifiers |
| 英文名 | Levonorgestrel |
| 别名 | 13-ethyl-17-alpha-ethynyl-17-beta-hydroxy-4-gonen-3-one;13-ethyl-17-alpha-ethynylgon-4-en-17-beta-ol-3-one;13-ethyl-17-hydroxy-19-dinor-17-alpha-pregn-4-en-20-yn-3-on(+)-1;17-alpha-ethinyl-13-beta-ethyl-17-beta-hydroxy-4-estren-3-one;17-beta-hydroxy-18-methyl-19-nor-17-alpha-pregn-4-en-20-yn-3-one;17-ethynyl-18-methyl-19-nortestosteron;17-ethynyl-18-methyl-19-nortestosterone;18-methyl-17-alpha-ethynyl-19-nortestosterone |
| CAS编号 | 797-63-7 |
| 分子式 | C21H28O2 |
| 分子量 | 312.45 |
| EINECS | 212-349-8 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 206°C |
| alpha | D20 -32.4° (c = 0.496 in CHCl3) |
| Storage | 2-8°C |
| Merck | 13,6736 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn,T |
| R Phrase | 20/21/22-40-60 |
| S Phrase | 22-36 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | JF8225000 |
| Hazardous Substances Data | 797-63-7(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

