Lily aldehyde CAS#: 80-54-6; 凯望编码 (ChemWhat Code): 25524
Names & Identifiers |
| 英文名 | Lily aldehyde |
| 别名 | P-TERT-BUTYL-A-METHYLHYDROCINN AMALDEHYDE;2-(4-TERT-BUTYLBENZYL)PROPIONALDEHYDE;4-TERT-BUTYL-ALPHA-METHYL-BENZENEPROPANAL;4-TERT-BUTYL-ALPHA-METHYLHYDROCINNAMALDEHYDE;3-(4-TERT-BUTYLPHENYL)-2-METHYLPROPIONALDEHYDE;3-(4-TERT-BUTYLPHENYL)ISOBUTYRALDEHYDE;3-(4-T-BUTYLPHENYL)-2-ISOBUTYRALDEHYDE;BETA-3-(4-TERT-BUTYLPHENYL)ISOBUTYRALDEHYDE |
| CAS编号 | 80-54-6 |
| 分子式 | C14H20O |
| 分子量 | 204.31 |
| EINECS | 201-289-8 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 150°C 10mm |
| Density | 0.946 g/mL at 20 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 100°C |
| Storage | 2-8°C |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Lilial(80-54-6) |
| EPA Substance Registry System | Benzenepropanal, 4-(1,1-dimethylethyl)-.alpha.- methyl-(80-54-6) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn,N |
| R Phrase | 22-38-51/53-62-43 |
| S Phrase | 60-61-36/37 |
| RIDADR | UN 3082 9/PG 3 |
| WGK Germany | 2 |
| RTECS | MW4895000 |
| F | 10 |
| HS Code | 29121900 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

