Linalool CAS#: 78-70-6; 凯望编码 (ChemWhat Code): 25038
Names & Identifiers |
| 英文名 | Linalool |
| 别名 | 2,6-dimethyl-2,7-octadien-6-ol (linalool);2,6-Dimethyl-2,7-octadiene-6-ol;3,7-dimethyl-1,6-octadien-3-ol (linalool);3,7-dimethyl-1,6-octandien-3-ol (linalool);3,7-dimethyl-octa-1,6-dien-3-ol;3,7-Dimethylocta-1,6-dien-3-ol;6-Octadien-3-ol,3,7-dimethyl-1;beta-Linalool |
| CAS编号 | 78-70-6 |
| 分子式 | C10H18O |
| 分子量 | 154.25 |
| EINECS | 201-134-4 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 199 °C |
| Density | 0.87 g/mL at 25 °C(lit.) |
| vapor pressure | 0.17 mm Hg ( 25 °C) |
| Refractive Index | n |
| FEMA | 2635 | LINALOOL |
| Flash Point | 174 °F |
| Storage | 2-8°C |
| Solubulity | ethanol: soluble1ml/4ml, clear, Colorless (60% ethanol) |
| form | Liquid |
| Color | Clear Colorless to pale yellow |
| PH | 4.5 (1.45g/l, H2O, 25℃) |
| Explosive Limit | 0.9-5.2%(V) |
| Water Solubility | 1.45 g/L (25 ºC) |
| Merck | 14,5495 |
| BRN | 1721488 |
| Stability: | Stable. Incompatible with strong oxidizing agents. Combustible. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | 2,6-Dimethylocta-2,7-dien-6-ol(78-70-6) |
| EPA Substance Registry System | 1,6-Octadien-3-ol, 3,7-dimethyl-(78-70-6) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi,Xn |
| R Phrase | 36/37/38-20/21/22 |
| S Phrase | 26-36 |
| RIDADR | NA 1993 / PGIII |
| WGK Germany | 1 |
| RTECS | RG5775000 |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 29052210 |
| Hazardous Substances Data | 78-70-6(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

