Linalyl acetate CAS#: 115-95-7; 凯望编码 (ChemWhat Code): 75307
Names & Identifiers |
| 英文名 | Linalyl acetate |
| 别名 | FEMA 2636;LAVANDEX(R);LINALYL ACETATE;LINALYL ACETATE EX-BOIS DE ROSE;LINALOOL ACETATE;LICAREOL ACETATE;ACETIC ACID-LINALYL ESTER;3,7-DIMETHYL-1,6-OCTADIEN-3-OL ACETATE |
| CAS编号 | 115-95-7 |
| 分子式 | C12H20O2 |
| 分子量 | 196.29 |
| EINECS | 204-116-4 |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 85°C |
| Boiling Point | 220 °C(lit.) |
| Density | 0.901 g/mL at 25 °C(lit.) |
| vapor Density | 6.8 (vs air) |
| vapor pressure | 0.1 mm Hg ( 20 °C) |
| Refractive Index | n |
| FEMA | 2636 | LINALYL ACETATE |
| Flash Point | 194 °F |
| Storage | 2-8°C |
| form | Liquid |
| Color | Clear Colorless |
| Merck | 5496 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | 1,6-Octadien-3-ol, 3,7-dimethyl-, acetate(115-95-7) |
| EPA Substance Registry System | 1,6-Octadien-3-ol, 3,7-dimethyl-, acetate(115-95-7) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38-38 |
| S Phrase | 26-36-37-24/25 |
| RIDADR | NA 1993 / PGIII |
| WGK Germany | 1 |
| RTECS | RG5910000 |
| Hazardous Substances Data | 115-95-7(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

