LINOLENIC ACID CAS#: 68424-45-3; 凯望编码 (ChemWhat Code): 964505
Names & Identifiers |
| 英文名 | LINOLENIC ACID |
| 别名 | C18:3 (ALL CIS-9,12,15) ACID;CIS,CIS,CIS-9,12,15-OCTADECATRIENOIC ACID;DELTA 9 CIS 12 CIS 15 CIS OCTADECATRIENOIC ACID;9,12,15-OCTADECATRIENIC ACID;9,12,15-OCTADECATRIENOIC ACID;ALFA-LINOLENIC ACID;ALL CIS-9,12,15-OCTADECATRIENOIC ACID;ALPHA-LINOLENIC ACID |
| CAS编号 | 68424-45-3 |
| 分子式 | C18H30O2 |
| 分子量 | 278.43 |
| EINECS | 207-334-8 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | -11 °C(lit.) |
| Boiling Point | 230-232 °C1 mm Hg(lit.) |
| Density | 0.914 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | >230 °F |
| Storage | 2-8°C |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| S Phrase | 24/25 |
| WGK Germany | 1 |
| F | 8-10-23 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

