(+)-LONGIFOLENE CAS#: 475-20-7; 凯望编码 (ChemWhat Code): 75521
Names & Identifiers |
| 英文名 | (+)-LONGIFOLENE |
| 别名 | (+)-Longifolen;(+)-Longofolene;[1S-(1alpha,3abeta,4alpha,8abeta)]-decahydro-4,8,8-trimethyl-9-methylene-1,4-Methanoazulene;[1S-(1α,3aβ,4α,8aβ)]-decahydro-9-methylene-4,8,8-trimethyl-1,4-methanoazulene;1,4-Methanoazulene, decahydro-4,8,8-trimethyl-9-methylene-;1,4-Methanoazulene, decahydro-4,8,8-trimethyl-9-methylene-, (1S,3aR,4S,8aS)-(+)-;1,4-methanoazulene,decahydro-4,8,8-trimethyl-9-methylene-,(1s,3ar,4s,8as)-(;1,4-methanoazulene,decahydro-4,8,8-trimethyl-9-methylene-,(1S,3aR,4S,8aS)-(+)- |
| CAS编号 | 475-20-7 |
| 分子式 | C15H24 |
| 分子量 | 204.35 |
| EINECS | 207-491-2 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 254 °C706 mm Hg(lit.) |
| alpha | D18 +42.73° |
| Density | 0.928 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 98 °C |
| Storage | 2-8°C |
| Merck | 13,5588 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| WGK Germany | 2 |
| RTECS | PB7724500 |
| F | 8-10-23 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

