Lyral CAS#: 31906-04-4; 凯望编码 (ChemWhat Code): 74628
Names & Identifiers |
| 英文名 | Lyral |
| 别名 | 3-CYCLOHEXENE-1-CARBOXALDEHYDE, 4-(4-HYDROXY-4-METHYL PENTYL);LYRAL;HYDROXYISOHEXYL 3-CYCLOHEXENE CARBOXALDEHYDE;4(4-hydroxy-4-methylpentyl)3-cyclohexene carboxaldehyde;Hydroxymethylpentylcyclohexenecarboxaldehyde;4-HYDROXY-4-METHYLPENTYL-3-CYCLOHEXENE-CARBOXALDEHYDE;HYDROXYMETHYLPENTYLCYCLOHEXENE-CARBOXYALDEHYDE;4-(4-Hydroxy-4-methylpentyl)cyclohex-3-encarbaldehyd |
| CAS编号 | 31906-04-4 |
| 分子式 | C13H22O2 |
| 分子量 | 210.31 |
| EINECS | 250-863-4 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Density | 0.995 g/mL at 20 °C |
| Refractive Index | 1.486-1.493 |
| Flash Point | 93 °C |
| Storage | 2-8°C |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| EPA Substance Registry System | 3-Cyclohexene-1- carboxaldehyde, 4-(4-hydroxy-4-methylpentyl)- (31906-04-4) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| WGK Germany | 2 |
| RTECS | GW2850000 |
| F | 10-23 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

