M-AMINOPHENYLTRIMETHOXYSILANE CAS#: 33976-43-1; 凯望编码 (ChemWhat Code): 64278
Names & Identifiers |
| 英文名 | M-AMINOPHENYLTRIMETHOXYSILANE |
| 别名 | 4-(trimethoxysilyl)aniline;AMINOPHENYLTRIMETHOXYSILANE, MIXED ISOMERS;4-(Anilino)-trimethoxysilane;(4-Aminophenyl)trimethoxysilane;4-(Trimethoxysilyl)benzenamine;4-Aminophenyltrimethoxysilane;m-Aminophenyltrimethoxysilane ,97% [97%mixed isomers];BenzenaMine,4-(triMethoxysilyl)- |
| CAS编号 | 33976-43-1 |
| 分子式 | C9H15NO3Si |
| 分子量 | 213.31 |
| EINECS | 251-772-2 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 60-62°C |
| Boiling Point | 110-114°C 0,6mm |
| Density | 1,19 g/cm3 |
| Flash Point | 180°C |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| R Phrase | 20/21/22-36/37/38 |
| S Phrase | 26-36/37/39 |
| TSCA | No |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

