(+)-MENTHONE CAS#: 3391-87-5; 凯望编码 (ChemWhat Code): 44669
Names & Identifiers |
| 英文名 | (+)-MENTHONE |
| 别名 | (1S,4R)-P-MENTHAN-3-ONE;(2R,5S)-2-ISOPROPYL-5-METHYLCYCLOHEXANONE;(1S)-trans-p-menthan-3-one;(1S,4R)-p-Menthan-3-one, (2R,5S)-2-Isopropyl-5-methylcyclohexanone;(1S,4R)-p-Menthane-3-one;(2R)-5α-Methyl-2β-(1-methylethyl)cyclohexanone |
| CAS编号 | 3391-87-5 |
| 分子式 | C10H18O |
| 分子量 | 154.25 |
| EINECS | 222-227-6 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 209-210 °C(lit.) |
| Density | 0.893 g/mL at 20 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 72 °C |
| Storage | 2-8°C |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| S Phrase | 23-24/25 |
| WGK Germany | 3 |
| F | 10 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

