METHYL 2-HEXYNOATE CAS#: 18937-79-6; 凯望编码 (ChemWhat Code): 56393
Names & Identifiers |
| 英文名 | METHYL 2-HEXYNOATE |
| 别名 | METHYL 2-HEXYNOATE;2-HEXYNOIC ACID METHYL ESTER;methyl hex-2-ynoate;METHYL 2-HEXYNOATE, PURISS;Methyl 2-hexynoate, 98+%;2-hexyoic acid methyl ester |
| CAS编号 | 18937-79-6 |
| 分子式 | C7H10O2 |
| 分子量 | 126.15 |
| EINECS | 242-690-8 |
| Other Registry Numbers | ; |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 64-66 °C10 mm Hg(lit.) |
| Density | 0.943 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 150 °C |
| Storage | 2-8°C |
| form | Liquid |
| Color | Clear Colorless to yellow |
| BRN | 1750018 |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 37/39-26-36 |
| RIDADR | 3272 |
| WGK Germany | 3 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

