METHYL 3-ETHYL-4-HYDROXYBENZOATE CAS#: 18980-21-7; 凯望编码 (ChemWhat Code): 176424
Names & Identifiers |
| 英文名 | METHYL 3-ETHYL-4-HYDROXYBENZOATE |
| 别名 | 4-brom-2-aethylphenol;4-bromo-2-ethyl-pheno;METHYL 3-ETHYL-4-HYDROXYBENZOATE;2-Ethyl-4-bromophenol;4-Brom-2-aethylphenol [german];Brn 2413107;Einecs 242-718-9;Phenol, 4-bromo-2-ethyl- |
| CAS编号 | 18980-21-7 |
| 分子式 | C8H9BrO |
| 分子量 | 201.06 |
| EINECS | 242-718-9 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 37-39°C |
| Boiling Point | 70-90°C 1mmHg. |
| Storage | -20°C Freezer |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | T |
| R Phrase | 25 |
| S Phrase | 45 |
| RIDADR | UN 2811 6.1 / PGIII |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

