Methyl 4-methylbenzoate CAS#: 99-75-2; 凯望编码 (ChemWhat Code): 75635
Names & Identifiers |
| 英文名 | Methyl 4-methylbenzoate |
| 别名 | P-TOLUIC ACID METHYL ESTER;P-TOLULYL ACID METHYL ESTER;RARECHEM AL BF 0113;4-METHYL METHYLBENZOATE;4-METHYLBENZOIC ACID METHYL ESTER;METHYL 4-TOLUATE;METHYL 4-METHYLBENZOATE;METHYL P-TOLUATE |
| CAS编号 | 99-75-2 |
| 分子式 | C9H10O2 |
| 分子量 | 150.17 |
| EINECS | 202-784-1 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 32-35 °C(lit.) |
| Boiling Point | 103-104 °C15 mm Hg(lit.) |
| Density | 1.06 |
| vapor Density | 4.7 (vs air) |
| vapor pressure | 1 mm Hg ( 39 °C) |
| Flash Point | 90 °C |
| Storage | Store below +30°C. |
| Explosive Limit | 1-9.5%(V) |
| Water Solubility | <0.1 g/100 mL at 22 ºC |
| BRN | 1100609 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Benzoic acid, 4-methyl-, methyl ester(99-75-2) |
| EPA Substance Registry System | Benzoic acid, 4-methyl-, methyl ester(99-75-2) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 37/39-26-36 |
| WGK Germany | 2 |
| RTECS | XU2150000 |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 29163900 |
| Hazardous Substances Data | 99-75-2(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

