Methyl anthranilate CAS#: 134-20-3; 凯望编码 (ChemWhat Code): 74394
Names & Identifiers |
| 英文名 | Methyl anthranilate |
| 别名 | NEROLI;NEROLI OIL, ARTIFICIAL;2-AMINOBENZOIC ACID METHYL ESTER;ANTHRANILIC ACID METHYL ESTER;ANTHRANILIC ACID:METHYL ESTER;METHYL 2-ANTHRANILATE;METHYL 2-AMINOBENZOATE;METHYL O-AMINOBENZOATE |
| CAS编号 | 134-20-3 |
| 分子式 | C8H9NO2 |
| 分子量 | 151.16 |
| EINECS | 205-132-4 |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 24 °C(lit.) |
| Boiling Point | 256 °C(lit.) |
| Density | 1.168 g/mL at 25 °C(lit.) |
| vapor pressure | 1 mm Hg ( 20 °C) |
| Refractive Index | n |
| FEMA | 2682 | METHYL ANTHRANILATE |
| Flash Point | 220 °F |
| Storage | -20°C Freezer |
| Solubulity | alcohol: freely soluble(lit.) |
| form | Liquid |
| Color | Clear yellow-brown |
| PH | 7.5-8 (H2O, 20℃)Aqueous solution |
| Explosive Limit | 1.4-7.8%(V) |
| Water Solubility | slightly soluble |
| Sensitive | Air Sensitive |
| Merck | 14,6020 |
| BRN | 606965 |
| Stability: | Stable. Combustible. Incompatible with strong oxidizing agents. |
| InChIKey | VAMXMNNIEUEQDV-UHFFFAOYSA-N |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Benzoic acid, 2-amino-, methyl ester(134-20-3) |
| EPA Substance Registry System | Benzoic acid, 2-amino-, methyl ester(134-20-3) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 26-36-37/39 |
| WGK Germany | 1 |
| RTECS | CB3325000 |
| F | 21 |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 29224995 |
| Hazardous Substances Data | 134-20-3(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

