Methyl benzilate CAS#: 76-89-1; 凯望编码 (ChemWhat Code): 56354
Names & Identifiers |
| 英文名 | Methyl benzilate |
| 别名 | alpha-hydroxy-alpha-phenyl-benzeneaceticacimethylester;alpha-Hydroxydiphenylacetic acid, methyl ester;Benzeneacetic acid, alpha-hydroxy-alpha-phenyl-, methyl ester;ethyl 2-hydroxy-2,2-diphenylacetate;ethyl a-hydroxydiphenylacetate;ethyl a-phenylmandelate;ethyl hydroxydiphenylacetate;Methyl benzillate |
| CAS编号 | 76-89-1 |
| 分子式 | C15H14O3 |
| 分子量 | 242.27 |
| EINECS | 200-991-1 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 73 °C |
| Boiling Point | 187 °C |
| Flash Point | 187°C/13mm |
| Water Solubility | Soluble in methanol. Insoluble in water. |
| Merck | 14,1080 |
| BRN | 2121492 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Methyl benzilate(76-89-1) |
| EPA Substance Registry System | Benzeneacetic acid, .alpha.-hydroxy-.alpha.-phenyl-, methyl ester(76-89-1) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn |
| R Phrase | 22 |
| S Phrase | 22-24/25 |
| TSCA | Yes |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

