Methyl eugenol CAS#: 93-15-2; 凯望编码 (ChemWhat Code): 74342
Names & Identifiers |
| 英文名 | Methyl eugenol |
| 别名 | 1,2-DIMETHOXY-4-(2-PROPENYL)BENZENE;1-ALLYL-3,4-DIMETHOXYBENZENE;METHYL EUGENOL 98+% FCC;EUGENOL METHYL ETHER 99%;Eugenolmethylether,98%;Methyl eugenol (technical);1-ALLYL-3,4-DIMETHYOXYBENZENE;methyleugenol,1,2-dimethoxy-4-(2-propenyl)-benzene,veratrolemethylether |
| CAS编号 | 93-15-2 |
| 分子式 | C11H14O2 |
| 分子量 | 178.23 |
| EINECS | 202-223-0 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | −4 °C(lit.) |
| Boiling Point | 254-255 °C(lit.) |
| Density | 1.036 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| FEMA | 2475 |
| Flash Point | >230 °F |
| Storage | 2-8°C |
| Solubulity | 0.5g/l |
| Water Solubility | insoluble |
| Merck | 6073 |
| Stability: | Stable. Combustible. Incompatible with strong oxidizing agents. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Benzene, 1,2-dimethoxy-4-(2-propenyl)-(93-15-2) |
| EPA Substance Registry System | Benzene, 1,2-dimethoxy-4-(2-propenyl)- (93-15-2) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn |
| R Phrase | 22-36/37/38-40 |
| S Phrase | 26-36/37/39 |
| WGK Germany | 1 |
| RTECS | CY2450000 |
| HS Code | 29093090 |
| Hazardous Substances Data | 93-15-2(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

