Methyl hexadecanoate CAS#: 112-39-0; 凯望编码 (ChemWhat Code): 56762
Names & Identifiers |
| 英文名 | Methyl hexadecanoate |
| 别名 | Emery 2216;Metholene 2216;metholene2216;n-Hexadecanoic acid methyl ester;n-hexadecanoicacidmethylester;Radia 7120;Uniphat A60;uniphata60 |
| CAS编号 | 112-39-0 |
| 分子式 | C17H34O2 |
| 分子量 | 270.45 |
| EINECS | 203-966-3 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 32-35 °C(lit.) |
| Boiling Point | 185 °C10 mm Hg(lit.) |
| Density | 0.852 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | >230 °F |
| Storage | 2-8°C |
| form | Liquid or Low Melting Solid |
| Color | Clear Colorless |
| Water Solubility | INSOLUBLE |
| BRN | 1780973 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Hexadecanoic acid, methyl ester(112-39-0) |
| EPA Substance Registry System | Hexadecanoic acid, methyl ester(112-39-0) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| S Phrase | 22-24/25 |
| WGK Germany | 1 |
| TSCA | Yes |
| Hazardous Substances Data | 112-39-0(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

