METHYL (METHYLTHIO)ACETATE CAS#: 16630-66-3; 凯望编码 (ChemWhat Code): 160613
Names & Identifiers |
| 英文名 | METHYL (METHYLTHIO)ACETATE |
| 别名 | (methylthio)-aceticacimethylester;Methyl (methylithio)acetate;Methyl (methylsulfanyl)acetate;Methyl 2-(methylthio)acetate;METHYL (METHYLMERCAPTO)ACETATE;METHYL (METHYLTHIO)ACETATE;METHYL S-METHYLTHIOGLYCOLATE;FEMA 4003 |
| CAS编号 | 16630-66-3 |
| 分子式 | C4H8O2S |
| 分子量 | 120.17 |
| EINECS | 240-683-4 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 49-51 °C12 mm Hg(lit.) |
| Density | 1.11 g/mL at 25 °C(lit.) |
| FEMA | 4003 | METHYL (METHYLTHIO)ACETATE |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 140 °F |
| Storage | 2-8°C |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | F |
| S Phrase | 24/25 |
| RIDADR | UN 3272 3/PG 3 |
| WGK Germany | 3 |
| F | 8-13 |
| Storage Class | 3.2 |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

