Methyl Oleate CAS#: 112-62-9; 凯望编码 (ChemWhat Code): 56947
Names & Identifiers |
| 英文名 | Methyl Oleate |
| 别名 | 9-octadecenoic acid, methyl ester (Z);9-octadecenoicacid(cis),methylester;9-Octadecenoicacid(Z)-,methylester;9-Octadecenoicacidmethylester;cis-9-Octyldecenoic acid, methyl ester;cis-octadec-9-enoicacid;cis-octadec-9-enoicacidmethylester;Emerest 2301 |
| CAS编号 | 112-62-9 |
| 分子式 | C19H36O2 |
| 分子量 | 296.49 |
| EINECS | 203-992-5 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | -20 °C |
| Boiling Point | 218 °C20 mm Hg(lit.) |
| Density | 0.874 g/mL at 20 °C(lit.) |
| vapor pressure | 10 mm Hg ( 205 °C) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | >230 °F |
| Storage | −20°C |
| form | Oily Liquid |
| Color | Clear yellow to amber |
| Water Solubility | Miscible with alcohol, ether and chloroform. Immiscible with water. |
| Merck | 14,6828 |
| BRN | 1727037 |
| Stability: | Stable, but air and light sensitive. Incompatible with strong oxidizing agents. Combustible. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | 9-Octadecenoic acid (Z)-, methyl ester(112-62-9) |
| EPA Substance Registry System | 9-Octadecenoic acid (9Z)-, methyl ester(112-62-9) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | F,Xn,N |
| R Phrase | 11-38-50/53-65-67 |
| S Phrase | 23-24/25-62-61-60-33-29-16-9 |
| RIDADR | UN 1206 3/PG 2 |
| WGK Germany | 1 |
| RTECS | RK0895000 |
| F | 8-23 |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 29161500 |
| Hazardous Substances Data | 112-62-9(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

