METHYL T POLYDIMETHYLSILOXANE CAS#: 68037-74-1; 凯望编码 (ChemWhat Code): 568790
| METHYL T POLYDIMETHYLSILOXANE Basic information |
| 英文名: | METHYL T POLYDIMETHYLSILOXANE |
| 别名: | METHYL T POLYDIMETHYLSILOXANE;METHYL-T-BRANCHED POLYDIMETHYLSILOXANE;Siloxanes and Silicones, di-Me, polymers with Me silsesquioxanes;DIMETHYLMONOMETHYLPOLYSILOXANES;POLY(DIMETHYLSILOXANE), METHYL T-BRANCHED, VISCOSITY 50-80 CST.;METHYL-T-BRANCHED POLYDIMETHYLSILOXANE, 50-60cs;dimethylsiloxane, methyl silsesquioxane;METHYL-T-BRANCHED POLYDIMETHYLSILOXANE, 50-80 cSt |
| CAS: | 68037-74-1 |
| MF: | |
| MW: | 0 |
| EINECS: | |
| Product Categories: | Polymers |
| Mol File: | Mol File |
| METHYL T POLYDIMETHYLSILOXANE Chemical Properties |
| Melting point | -85°C |
| Boiling point | >250°C |
| density | 0,97 g/cm3 |
| refractive index | 1.403 |
| Fp | 279°C |
| Safety Information |
| TSCA | Yes |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |
