Methyl tiglate CAS#: 6622-76-0; 凯望编码 (ChemWhat Code): 75321
Names & Identifiers |
| 英文名 | Methyl tiglate |
| 别名 | TIGLIC ACID METHYL ESTER;METHYL E-2,3-DIMETHYLACRYLATE;METHYL-TRANS-2-METHYL-2-BUTENOATE;METHYL TIGLATE;(E)-2-Methyl-but-2-enoicacidmethylester;2-Butenoic acid, 2-methyl-, methyl ester, (E)-;2-Butenoicacid,2-methyl-,methylester,(2E)-;2-Carbomethoxy-2-butene, (E)- |
| CAS编号 | 6622-76-0 |
| 分子式 | C6H10O2 |
| 分子量 | 114.14 |
| EINECS | 229-575-8 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 137-138 °C758 mm Hg(lit.) |
| Density | 0.95 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 95 °F |
| Storage | Flammables area |
| Water Solubility | Soluble in alcohol, water 3813 mg/L @ 25°C (est). |
| Merck | 14,9433 |
| BRN | 1720455 |
| Stability: | Stable. Flammable. Incompatible with strong oxidising agents. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Methyl tiglate(6622-76-0) |
| EPA Substance Registry System | 2-Butenoic acid, 2-methyl-, methyl ester, (2E)-(6622-76-0) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| R Phrase | 10 |
| S Phrase | 16 |
| RIDADR | UN 3272 3/PG 3 |
| WGK Germany | 2 |
| RTECS | EM9254600 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 3 |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

