Methyl vinyl sulfone CAS#: 3680-02-2; 凯望编码 (ChemWhat Code): 72288
Names & Identifiers |
| 英文名 | Methyl vinyl sulfone |
| 别名 | VINYL METHYL SULFONE;(methylsulfonyl)-ethen;1-(Methylsulfonyl)ethylene;Sulfone, methyl vinyl;sulfone,methylvinyl;URI 718;METHYL VINYL SULFONE;METHYL VINYL SULPHONE |
| CAS编号 | 3680-02-2 |
| 分子式 | C3H6O2S |
| 分子量 | 106.14 |
| EINECS | 222-958-0 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 115-117 °C19 mm Hg(lit.) |
| Density | 1.212 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | >230 °F |
| Storage | 0-6°C |
| form | Liquid |
| Color | Clear Colorless to slightly yellow |
| BRN | 878198 |
| Stability: | Stable. Incompatible with strong oxidizing agents. Irritant. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Ethene, (methylsulfonyl)-(3680-02-2) |
| EPA Substance Registry System | Ethene, (methylsulfonyl)-(3680-02-2) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | T+,T,Xi |
| R Phrase | 22-27-41 |
| S Phrase | 26-28-36/37/39-45-28A |
| RIDADR | UN 2810 6.1/PG 1 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | WR6825000 |
| Storage Class | 6.1 |
| Packing Group | II |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

