Methylparaben CAS#: 99-76-3; 凯望编码 (ChemWhat Code): 125231
Names & Identifiers |
| 英文名 | Methylparaben |
| Synonyms | NIPAGIN;NIPAGIN PLAIN;P-HYDROXYBENZOIC ACID METHYL ESTER;RARECHEM AL BF 0098;4-hydroxy-benzoicacimethylester;Abiol;Aseptoform;Benzoic acid, p-hydroxy-, methyl ester |
| CAS Registry Number | 99-76-3 |
| Molecular Formula | C8H8O3 |
| Molecular Weight | 152.15 |
| EINECS | 202-785-7 |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 125-128 °C(lit.) |
| Boiling Point | 298.6 °C |
| Density | 1,46g/cm |
| FEMA | 2710 | METHYL P-HYDROXYBENZOATE |
| Flash Point | 280°C |
| Storage | 0-6°C |
| Solubulity | ethanol: soluble0.1M, clear, Colorless |
| form | Crystalline Powder |
| Color | White to almost white |
| Water Solubility | Slightly soluble in water. |
| Freezing Point | 131℃ |
| Merck | 14,6107 |
| BRN | 509801 |
| Stability: | Stable. Incompatible with strong oxidizing agents, strong bases. |
| InChIKey | LXCFILQKKLGQFO-UHFFFAOYSA-N |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Benzoic acid, 4-hydroxy-, methyl ester(99-76-3) |
| EPA Substance Registry System | Benzoic acid, 4-hydroxy-, methyl ester(99-76-3) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi,Xn |
| R Phrase | 36/37/38-20/21/22-36 |
| S Phrase | 26-36-24/25-39 |
| RIDADR | UN 2769 |
| WGK Germany | 1 |
| RTECS | DH2450000 |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 29182930 |
| Hazardous Substances Data | 99-76-3(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

