METHYLTRIBUTYLAMMONIUM HYDROXIDE CAS#: 32680-30-1; 凯望编码 (ChemWhat Code): 345713
Names & Identifiers |
| 英文名 | METHYLTRIBUTYLAMMONIUM HYDROXIDE |
| 别名 | methyltributyl-ammoniuhydroxide;methyltri-n-butylammoniumhydroxide;n,n-dibutyl-n-methyl-1-butanaminiuhydroxide;n,n-dibutyl-n-methyl-1-butanaminiumhydroxide;tributylmethyl-ammoniuhydroxide;METHYLTRIBUTYLAMMONIUM HYDROXIDE;TRIBUTYLMETHYLAMMONIUM HYDROXIDE;tributylmethylammonium hydroxide sol. |
| CAS编号 | 32680-30-1 |
| 分子式 | C13H31NO |
| 分子量 | 217.39 |
| EINECS | 251-152-1 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 102 °C |
| Density | 0.993 g/mL at 25 °C |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 51 °C |
| Color | yellow |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | C |
| R Phrase | 34-35-23/25-10 |
| S Phrase | 26-36-45-24-16-36/37/39 |
| RIDADR | UN 2920 8/PG 2 |
| WGK Germany | – |
| Storage Class | 8 |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

