MMTS CAS#: 33577-16-1; 凯望编码 (ChemWhat Code): 72465
Names & Identifiers |
| 英文名 | MMTS |
| 别名 | Formaldehyde dimethyl mercaptal S-oxide, Methyl methylmercaptomethyl sulfoxide, Methyl methylsulfinylmethyl sulfide, MMTS;Methylsulfinylmethylsulfanylmethane;Methyl methylsulfinylmethyl sulfide,97%;(Methylsulfinyl;methyl(methylsulfinylmethyl)sulfane;FAMSO Formaldehyde Dimethyl Dithioacetal S-Oxide Methyl (Methylthio)methyl Sulfoxide;FORMALDEHYDE DIMETHYL DITHIOACETAL S-OXIDE;FAMSO |
| CAS编号 | 33577-16-1 |
| 分子式 | C3H8OS2 |
| 分子量 | 124.23 |
| EINECS | 251-577-2 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 222-226°C |
| Boiling Point | 92 °C (2 mmHg) |
| Density | 1.22 |
| Refractive Index | 1.548-1.558 |
| Flash Point | >110°C |
| Sensitive | Hygroscopic |
| BRN | 906789 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Methane, (methylsulfinyl)(methylthio)-(33577-16-1) |
| EPA Substance Registry System | Methane, (methylsulfinyl)(methylthio)- (33577-16-1) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/38 |
| S Phrase | 37/39-26-24/25-23 |
| RIDADR | 3334 |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 29309070 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

