Molybdenum CAS#: 7439-98-7; 凯望编码 (ChemWhat Code): 136429
Names & Identifiers |
| 英文名 | Molybdenum |
| 别名 | mchvl;molybdeneelementaire;tsm1;MOLYBDENUM;MOLYBDATE;MOLYBDATE ION CHROMATOGRAPHY STANDARD;MOLYBDENUM AA/ICP CALIBRATION/CHECK STANDARD;MOLYBDENUM AA SINGLE ELEMENT STANDARD |
| CAS编号 | 7439-98-7 |
| 分子式 | Mo |
| 分子量 | 95.94 |
| EINECS | 231-107-2 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 2622 °C |
| Boiling Point | 4825 °C |
| Density | 10.3 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | 2.81 (740 nm) |
| Flash Point | -23 °C |
| Storage | Flammables area |
| Solubulity | H2O: soluble |
| form | wire |
| Color | Gray |
| Water Solubility | Insoluble inwater. Soluble innitric acid andsulfuric acid. Slightly soluble inhydrochloric acid. |
| Sensitive | Air Sensitive |
| Merck | 13,6257 |
| Stability: | Stable. Powder is flammable. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | F,Xi,N,Xn |
| R Phrase | 36/38-11-67-65-62-51/53-48/20-38 |
| S Phrase | 26-36/37/39-16-9-62-61-36/37 |
| RIDADR | UN 3264 8/PG 3 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | QA4680000 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 4.1 |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

