Monoacetin CAS#: 26446-35-5; 凯望编码 (ChemWhat Code): 57145
Names & Identifiers |
| 英文名 | Monoacetin |
| 别名 | 1,2,3-propanetriol1-acetate;1-Monoacetin;2,3-Dihydroxypropyl acetate;Acetic acid, monoglyceraldehyde;Acetin, mono-;Acetoglyceride;Acetyl monoglyceride;acetylmonoglyceride |
| CAS编号 | 26446-35-5 |
| 分子式 | C5H10O4 |
| 分子量 | 134.13 |
| EINECS | 247-704-6 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 3 °C |
| Boiling Point | 258 °C |
| Density | 1.21 |
| Refractive Index | 1.4500 |
| Flash Point | 145 °C |
| Water Solubility | soluble |
| Sensitive | Hygroscopic |
| Merck | 14,6242 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Monoacetine(26446-35-5) |
| EPA Substance Registry System | 1,2,3-Propanetriol, monoacetate(26446-35-5) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| R Phrase | 68 |
| S Phrase | 24/25 |
| RTECS | AK3595000 |
| TSCA | Yes |
| Hazardous Substances Data | 26446-35-5(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

