MONOOLEIN CAS#: 111-03-5; 凯望编码 (ChemWhat Code): 76733
Names & Identifiers |
| 英文名 | MONOOLEIN |
| 别名 | ARLACEL(TM) 186;DL-ALPHA-MONOOLEIN;DELTA 9 CIS MONOOLEIN;GLYCEROL-1-MONOOLEATE;GLYCEROL ALPHA-MONOOLEATE;GLYCEROL MONOOLEATE;GLYCERYL MONOOLEATE;GLYCERYL CIS-9-OCTADECENOATE |
| CAS编号 | 111-03-5 |
| 分子式 | C21H40O4 |
| 分子量 | 356.54 |
| EINECS | 203-827-7 |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 35-37 °C |
| Density | 0.9407 g/cm3 (35 ºC) |
| Refractive Index | 1.46384 (589.3 nm 35℃) |
| FEMA | 2526 |
| Flash Point | 180 °C |
| Storage | −20°C |
| Solubulity | chloroform: 50 mg/mL, clear, Colorless |
| Stability: | Hygroscopic |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | F,Xn |
| R Phrase | 11-20/21/22 |
| S Phrase | 36/37 |
| RIDADR | UN 1282 3/PG 2 |
| WGK Germany | 1 |
| F | 3 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

