MOPSO CAS#: 68399-77-9; 凯望编码 (ChemWhat Code): 965789
Names & Identifiers |
| 英文名 | MOPSO |
| 别名 | MOPSO;3-(N-MORPHOLINO)-2-HYDROXY-1-PROPANESULFONIC ACID;3-(N-MORPHOLINO)-2-HYDROXYPROPANESULFONIC ACID;3-MORPHOLINO-2-HYDROXYPROPANESULFONIC ACID;3-MORPHOLINO-2-HYDROXYPROPANESULPHONIC ACID;2-HYDROXY-3-MORPHOLINOPROPANESULFONIC ACID;2-HYDROXY-3-MORPHOLIN-4-YL-PROPANE-1-SULFONIC ACID;LABOTEST-BB LT00452982 |
| CAS编号 | 68399-77-9 |
| 分子式 | C7H15NO5S |
| 分子量 | 225.26 |
| EINECS | 269-989-6 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 275-280 °C (dec.) |
| Storage | Store at RT. |
| Solubulity | H2O: 0.5 M at 20 °C, clear |
| form | Crystalline Powder |
| Color | White |
| Water Solubility | Water Solubulity under desired conditions ca.112,6 g/L at 20°C. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| EPA Substance Registry System | 4-Morpholinepropanesulfonic acid, .beta.-hydroxy-(68399-77-9) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 26-36-37/39 |
| WGK Germany | 1 |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 29349990 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

