Murexide CAS#: 3051-09-0; 凯望编码 (ChemWhat Code): 21950
Names & Identifiers |
| 英文名 | Murexide |
| 别名 | CALCIUM HARDNESS INDICATOR;CALCIUM HARDNESS INDICATOR TABLETS;CI 56085;CI NO 56085;5,5′-NITRILODIBARBITURIC ACID MONOAMMONIUM SALT;ammonium 5-(2,4,6-trioxoperhydropyrimidin-5-ylideneamino)barbiturate;AMMONIUM PERPURATE;AMMONIUM PURPURATE |
| CAS编号 | 3051-09-0 |
| 分子式 | C8H8N6O6 |
| 分子量 | 284.19 |
| EINECS | 221-266-6 |
| Other Registry Numbers | ; |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 300 °C |
| Storage | Storage temperature: no restrictions. |
| Solubulity | 1g/l |
| form | Solid |
| Colour Index | 56085 |
| Color | Reddish-violet |
| PH | 5 (1g/l, H2O, 20℃) |
| Water Solubility | Slightly soluble |
| Merck | 14,6306 |
| BRN | 3582175 |
| NIST Chemistry Reference | Ammonium purpurate(3051-09-0) |
| EPA Substance Registry System | 2,4,6(1H,3H,5H)- Pyrimidinetrione, 5-[(hexahydro-2,4,6-trioxo- 5-pyrimidinyl)imino]-, monoammonium salt(3051-09-0) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn |
| R Phrase | 22-40 |
| S Phrase | 24/25-22-36/37 |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 29335995 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

