Myrcene CAS#: 123-35-3; 凯望编码 (ChemWhat Code): 75531
Names & Identifiers |
| 英文名 | Myrcene |
| 别名 | Myrcene technical grade;Myrcene CAS;BETA-MYRCENE;FEMA 2762;7-METHYL-3-METHYLEN-1,6-OCTADIENE;7-METHYL-3-METHYLENE-1,6-OCTADIENE;OIL;MYRCENE |
| CAS编号 | 123-35-3 |
| 分子式 | C10H16 |
| 分子量 | 136.23 |
| EINECS | 204-622-5 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 167 °C(lit.) |
| Density | 0.791 g/mL at 25 °C(lit.) |
| vapor Density | 4.7 (vs air) |
| vapor pressure | ~7 mm Hg ( 20 °C) |
| Refractive Index | n |
| FEMA | 2762 | MYRCENE |
| Flash Point | 103 °F |
| Storage | 2-8°C |
| Solubulity | water: soluble0.00109g/L at 20°C |
| form | Viscous Liquid |
| Color | Clear light yellow |
| PH | 7 (H2O, 20℃)(saturated aqueous solution) |
| Water Solubility | practically insoluble |
| Merck | 6331 |
| Stability: | Unstable – may be inhibited by the addition of ca. 400 ppm tenox GT-1 or 1000 ppm BHT. Flammable. Incompatible with strong oxidizing agents, radical initiators. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Beta-myrcene(123-35-3) |
| EPA Substance Registry System | 1,6-Octadiene, 7-methyl-3-methylene-(123-35-3) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi,Xn |
| R Phrase | 10-36/37/38-R36/37/38-R10-65-38 |
| S Phrase | 16-26-36-37/39-S37/39-S26-S16-62 |
| RIDADR | UN 2319 3/PG 3 |
| WGK Germany | 2 |
| RTECS | RG5365000 |
| F | 10-23 |
| Storage Class | 3.2 |
| Packing Group | III |
| Hazardous Substances Data | 123-35-3(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

