N-(2-HYDROXYPROPYL)MORPHOLINE CAS#: 2109-66-2; 凯望编码 (ChemWhat Code): 213239
Names & Identifiers |
| 英文名 | N-(2-HYDROXYPROPYL)MORPHOLINE |
| 别名 | ALPHA-METHYL-4-MORPHOLINEETHANOL;1-(4-MORPHOLINO)-2-PROPANOL;1-MORPHOLINO-2-PROPANOL;1-N-MORPHOLINO-2-PROPANOL;1-morpholin-4-yl-propan-2-ol;4-(2-Hydroxypropyl)morpholine;alpha-methyl-4-morpholineethano;N-(2-HYDROXYPROPYL)MORPHOLINE |
| CAS编号 | 2109-66-2 |
| 分子式 | C7H15NO2 |
| 分子量 | 145.2 |
| EINECS | 218-298-8 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 94-96°C 17mm |
| Density | 1,02 g/cm3 |
| Refractive Index | 1.4620 |
| Flash Point | 92°C |
| BRN | 1443 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| R Phrase | 36/38 |
| S Phrase | 26-36/37/39 |
| TSCA | Yes |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

