N-Boc-propargylamine CAS#: 92136-39-5; 凯望编码 (ChemWhat Code): 605763
| N-Boc-propargylamine Basic information |
| 英文名: | N-Boc-propargylamine |
| 别名: | Carbamic acid, 2-propynyl-, 1,1-dimethylethyl ester (9CI);N-(tert-Butoxycarbonyl)propargyl amine;N-Boc-propargylamine;(2-Propynyl)carbamic acid tert-butyl ester;N-(2-Propynyl)-carbamic acid tert-butyl ester;N-(2-Propynyl)carbamic acid tert-butyl ester;N-Propargylcarbamic acid tert-butyl ester;Propargylcarbamic acid tert-butyl ester |
| CAS: | 92136-39-5 |
| MF: | C8H13NO2 |
| MW: | 155.19 |
| EINECS: | |
| Product Categories: | N-BOC;API intermediates;Nitrogen Compounds;Organic Building Blocks;Protected Amines;Miscellaneous |
| Mol File: | 92136-39-5.mol |
![]() |
|
| N-Boc-propargylamine Chemical Properties |
| Melting point | 40-44 °C |
| Boiling point | 170°C/14mmHg(lit.) |
| Fp | 93°(199°F) |
| storage temp. | 2-8°C |
| solubility | Soluble in chloroform. |
| Sensitive | Moisture Sensitive |
| Safety Information |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22-36/37/38-52/53 |
| Safety Statements | 26-36/37-61 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

