N-DODECYL THIOCYANATE CAS#: 765-15-1; 凯望编码 (ChemWhat Code): 1000852
Names & Identifiers |
| 英文名 | N-DODECYL THIOCYANATE |
| 别名 | 1-thiocyanato-dodecan;Dodecane, 1-thiocyanato-;ENT 114;ent114;Lauryl rhodanate;Lauryl thiocyanate;laurylrhodanate;Laurylrhodanide |
| CAS编号 | 765-15-1 |
| 分子式 | C13H25NS |
| 分子量 | 227.41 |
| EINECS | 212-142-2 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 180°C 18mm |
| Density | 0,896 g/cm3 |
| Refractive Index | 1.4680 |
| Flash Point | 180°C/18mm |
| BRN | 1770396 |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| R Phrase | 22-32-36/38 |
| S Phrase | 26-36/37/39 |
| RTECS | XK9625000 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

