N-ETHYLFORMAMIDE CAS#: 627-45-2; 凯望编码 (ChemWhat Code): 23855
Names & Identifiers |
| 英文名 | N-ETHYLFORMAMIDE |
| 别名 | N-FORMYLETHYLAMINE 98+%;MONOETHYLFORMAMIDE;NEF;N-Ethylformamide >=99.0% (GC);N-Formylethylamine;Ethylformamide;Formamide, N-ethyl-;N-Aethylformamid |
| CAS编号 | 627-45-2 |
| 分子式 | C3H7NO |
| 分子量 | 73.09 |
| EINECS | 211-001-2 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 202-204 °C |
| Density | 0.950 g/mL at 20 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 67°C |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| S Phrase | 23-24/25 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | LQ2725000 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

